COLOMBIA FRUITAS PROHIBIDAS DECAF
Hario V60 [PLASTIC]
# brew ratio (1:13)
# 22g in / 280 out
# 93-94°C
# mletie >> 22 klikov (comandante)
# brew time: 2:30-2:40 min
# Peak water 3,9 [Ružinov BA]
# Hario V60 original filtre [FAST]- hnedé
Postup:
1.) Ak máš nebielené filtre (hnedé) ako ja pre zmenu, na preplach vodou nešetri. Nechceš si kaziť chuť kávy papierom.
2.) Na blooming použi 50g horúcej vody po dobu 40s. Tentokrát sa neboj kávu v dripperi premiešať 3-4x.
3.) Celú prípravu dokončíš jednoduchým nálevom vody, kým ti váha neukáže 280g.
Celkový čas extrakcie: 2:30 – 2:40 min.
AEROPRESS
AEROPRESS
# brew ratio (1:15)
# 15g in / 200 out
# 79°C
# mletie >> 21 klikov (comandante)
# brew time: 2:00 min
# Peak water 3,9 [Ružinov BA]
# 1ks papierové filtre
# inverted method
Postup:
1.) Priprav si aeropress, prepláchni filter vlož do držiaka a nasyp dnu 15g kávy.
2.) Na bloom použi 40g horúcej vody, začni miešať 10-15x do 30s. (“džently”)
3.) Doplň zvyšných 160g vody (200g total) …nemiešaš! Vlož držiak s filtrom na aeropress, vytlač prebytočný vzduch a čakáš do 1:30 min.
4.) Začni pomaly tlačiť aeropressom stálym tlakom do šálky do 2:00 min.
Celkový čas extrakcie: 2:00 min.
Výsledky:
V60 –Koncentrovanejšie, plnšie v chuti, výraznejšie! Občas je to náročné presvedčiť sám seba a nehrať to na stereotypný brew 20/300. Akurát nájsť k tomuto pomeru vhodné mlietie nebolo ľahké. Pri hrubšom mletí boli filtre ostré a surové, v jemnejšom sa objavovala horkosť a mnou definovaný pocit “ťažoby na jazyku”
Aeropress – Občas to chce zmenu aj pri nastavovaní receptov tak, aby to nebolo uniformované z hľadiska prípravy. Prvou voľbou bola vyššia teplota vody 90+ ktorá chuti nepomohla, priam naopak. Pri zmenách jednotlivých parametrov som sa presvedčil, že nižšia teplota tomuto decafu svedčí.
Chuťové vlastnosti káv & Marošove spovede:
Keď mi povedali chlapci v pražiarni, že máme dobrý decaf, hneď mi zdvihlo obočie a vyšla slza studeného potu pri myšlienke, že to vystrelí ako káva mesiaca a recepty budú opäť na mne. Úprimne vám poviem, že v tom čase by mi cez sedacie svaly neprešla ani kreditná karta. Moje skúsenosti s decafom boli maximálne na úrovni cuppingovej šálky a posledný filter som pil pred rokmi v Industre v Brne na Third Wave Konferencii a ten bol fakt dobrý. Nuž, dopíjam posledné dúšky testovaného filtra s odkazom, že prichádzate o nič, práve naopak! Príbeh týchto receptov sa začal úplne inak než to máme bežné zabehnuté. Veľká vďaka pražiarovi Tomášovi a jeho profi prístupu. Potvrdilo sa to v praxi, že je to o kooperácii pražiar vs. barista, keď po mojom feedbacku príprav prvých filtrov nie vždy tie prvé roasty vyjdú dokonalo. Zamyslel sa, vyfúkol hustý dym zo svojej fajky s tuti-frutti príchuťou a so zanietením a ostrým pohľadom na grafy sa hneď pustil do úpravy developmentu. Aj vďaka nemu sa pri pití tejto kávy vlastne nezamýšľam nad tým, či pijem “CAF” alebo decaf. A ak tam v chuti nájdeš pečené waflové cesto tak sme narovnako 🙂 Príjemné, v tomto prípade aj večerné pitie milí piči a pičky!
Novembrový bonus – Tomášové spovede:
Ako už Maroš vyššie spomenul decaf je pre nás niečo ako jednorožec. Počuli sme o ňom, ale veľa ho nachutnaného nemáme. Väčšinou sa k nám dostávali vzorky, ktoré neboli chuťovo ničím zaujímavé. Spomínam si na prvý cupping s chalanmi v pražiarni keď sme mali na stole asi 10 vzoriek káv a medzi nimi aj tento decaf. Po ochutnaní misky s decafom mi mierne nadvihlo obočie a úprimne som sa v duchu potešil, že som našiel konečne decaf, kotrý by mi mohol chutiť. Chalani ma presviedčali, že to nie je ono a v konkurencii iných káv na stole nie je zaujímavý. Ochutnávali sme vzorky cca 1 deň po pražení čo je ešte celkom skoro na závery. Druhé kolo cuppingu sme absolvovali o pár dní a všimol som si, že tento krát obočie mierne nadvihlo aj Marošovi a Igorovi. Aby ste vedeli, kávy do nášho portfólia vyberáme väčsinou všeobecným konsenzom a dlhou debatou, ktorá po každom cuppingu nasleduje. Bolo rozhodnuté, kupujeme náš prvý decaf! Takisto ako nemáme decaf napitý, tak som ho vlastne ešte nikdy nepražil na produkčnej pražicke kávy. Bola to pre mňa trošku výzva, ale po troch roastoch a viacerých cuppingoch a feedbackoch od Maroša a Igora sa mi podaril upraviť profil praženia tak aby bola káva naozaj pitná na filter ako aj espresso. OMNI roast je pre mňa vždy o kompromise v chuti a tak to bolo aj v tomto prípade. Filter síce nie je taký ovocný a ide skôr do sladkých waflovo-maslových chutí, ale keď skúsite espresso tak budete určite spokojní a môžete si ho bez výčitiek dopriať aj o desiatej večer!
Maroš a Tomáš