GUATEMALA LA MONTANA
Hario V60 [PLASTIC]
#brew ratio (1:15,5)
# 22g in / 240g out + 100g ľad
# 85°C
# mletie >> 16 klikov (comandante)
# brew time: 2:40 min
# Peak water 3,6 [Ružinov BA]
# Hario original filtre 40ks/ bal. [FAST]
Postup:
1.) Priprav si do dekantéra 100g ľadu. Bloom 60 / 45 sek.
2.) po 45 sek. pridaj 80g vody a nechaj extrahovať do 1:30 min.
3.) Dolej pozvoľne 100g horúcej vody, jemne driperom zatras aby sa káva rovnomerne uložila.
Celkový čas extrakcie: 2:40 min
AEROPRESS
#brew ratio (1:12)
#19g in / 240 out
#91°C
# mletie >> 19 klikov (comandante)
# brew time: 2:00 min
# Peak water 3,6 [Ružinov BA]
# 2ks papierové filtre
# regular method
Postup:
1.) 2ks papierových filtrov vlož do držiaka a prepláchnutím navlhči, nasaď ich do valca aeropressu, pridaj namletú kávu a postav na dekantér a váhu, vynuluj celkovú váhu stlačením funkcie “tare”.
2.) Bloom 50g/30s. (stláčaj stopky), krúžením rozvír navlhčenú kávu, prípadne premiešaj.
3.) Po 30 sek. doplň pozvolne zvyšnú časť vody tak aby ti na váhe svietilo 240g, jemne aeropressom zatoč 3-4x.
4.) Po 1:40 min začni piestom aeropressu tlačiť do 2:00 min. bez záverečného dobre známeho syčania.
Celkový čas extrakcie: 2:00 min.
Výsledky:
Aeropress – tentokrát pripravovaný klasickou metódou, kvôli jednej zaujímavosti – Pri prevrátenej metóde (inverted metod) mi totiž “odchádzala” acidita vo výslednej chuti. A tá by nemala v tomto prípade chýbať, keďže sa jedná o mokré spracovanie. Tak povediac, všetky tóny chutí boli nakope a káva chutila veľmi neurčito. Pri klasickom spôsobe prípravy aeropressu totiž extrakcia prebieha inak. Pri bloomingu istá časť kávy prepadáva do dekantéta. Tá obsahuje vyššiu zložku acidity než káva na konci extrakcie. Tým pádom sa po celkovej extrakcii všetky zložky chutí v tomto prípade krásne spolu vybalancovali.
V60 – Musím sa priznať, že som mal nachystaný úplne iný recept, teda ako horúci nápoj, no keďže tropické teploty neutíchajú, bolo mi jasné, že to chce niečo osviežujúcejšie. Experimentoval som trochu viac s ľadom a hľadal najlepšiu súhru vody a chladu pre túto kávu. Netradične nízka teplota v kombinácii s veľmi jemným mletím mi umožnila docieliť veľmi sladkú chuť v tele prakticky bez náznaku horkosti. Bonusom je aj to, že ak máte kvalitne zmrazený ľad, nejaké kúsky vám v extrakte ostanú a neroztopí sa vám hneď celý ako keby sme použili veľmi horúcu vodu atakujúcu teplotu bodu varu. Malá rada : Preplach filtra v dripperi vykonajte nad umývadlom, alebo inou nádobou aby sa vám zbytočne neohrial dekantér, kde umiestnite ľad. + Nezabúdajte použiť vodu na zmrazenie ľadu v rovnakej kvalite ako na prípravu kávy, veľmi dôležité!
Chuťové vlastnosti káv:
Sladká aróma v oboch prípadoch dáva na známosť, že sa jedná o strednú ameriku. Pri aeropresse docielite zaujímavú štruktúru v chuti, kde sa prelína sladkosť a sekundárna acidita reflektujúca mokré spracovanie. Nezameniteľný charakter tohto regiónu ponúka intenzívnu chuť a naozaj plné pevné telo. V horúcom nápoji možno cítiť ibištek bez čajovej zložky, doplňujú ho tóny sušeného ovocia. Komplexné telo pozvoľne prechádza do dvojzložkovej dochuti v tónoch čokolády a arašidov, kde občas vystreľujú sladké maliny. Schválne, daj si kocku čokolády s tou želatínou a orieškami a porovnaj!
V60 recept je v chuti ochudobnený o acídnu zložku o to viac ponúka sladký prejav panely a čokolády s kvapkou ovocného sirupu.Poznámka: Premerať si občas kvalitu používanej vody nie je na škodu. Hodnoty jednoduchého merania ukázali, že v mojom prípade mi v lete mierne vystrelila KH kohútikovej vody, teda bolo potrebné upraviť bypass na filtračnej kanvici PEAK zo stupnice 3,1 na 3,6. Po tomto kroku sa mi pri prvom dúšku kávy opäť vyčaril úsmev na tvári 🙂
—
Pekný deň
Maroš